Хто такі колаборанти і яке для них передбачене покарання

Дата: 30.10.2023 10:28

Ще на початку повномасштабної війни в українському законодавстві запровадили відповідальність за колабораціонізм.

Колаборанти – це ті громадяни, які свідомо, добровільно співпрацюють із ворогом у його інтересах, на шкоду власній державі. Наприклад, очолюють незаконно створені окупантами органи.

Водночас “якщо людина опинилася в окупації і просто продовжила виконувати свої обов’язки без шкоди для України або під страхом смерті – це не означає, що вона колаборант”.

Яка відповідальність за дії колаборанта?

Залежно від тяжкості вчиненого колаборантом на шкоду Україні, ст.111-1 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань, що можуть застосовуватися до нього:

• Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років,
  • Виправні роботи на строк до двох років, арешт на строк до шести місяців, штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,
  • Позбавленням волі на строк до п’ятнадцяти років,
  • Довічним позбавленням волі.

Варто зазначити, що кримінальну відповідальність за колабораціонізм тільки впроваджено. Відтак, багато людей на окупованих територіях не в курсі, що не можна робити. Тому варто поширити цю інформацію серед знайомих та родичів на окупованих територіях.

Пам'ятайте! Окупація частини Донецької та Луганської областей тимчасова, і українські захисники щодня борються за її повернення.