Історичні відомості
Веселинове – селище міського типу, розташоване на лівому березі річки Чичиклії (притока Південного Бугу), за 84 км. від міста Миколаєва.
Наприкінці ХVІІІ ст. землі по берегах Чичиклії царський уряд подарував полковнику Веселинову. Село, яке виникло тут, дістало назву Веселинового. В ІІ половині ХІХ ст. його перейменували на Олександрівку (за ім’ям дочки поміщика), наприкінці ХІХ ст. відновлено стару назву. До 1883р. Веселинове входило до складу Херсонського повіту Новоросійської губернії, а з 1893 р. до Херсонської губернії Ананьївського повіту Покровської волості.
Розвивалося село досить повільно. В 1859 р. тут мешкало 30 кріпаків поміщика Веселинова. Вони обробляли панські землі, працювали в маєтку, будували й ремонтували шляхи й мости. Крім хліборобства, селяни займалися скотарством і виноградарством.
В 1908 р. почалося будівництво залізничної колії Одеса – Бахмач, що проходила через Веселинове і з’єднувала багатий хлібний край з центральними районами Росії і Чорноморськими портами. Залізницю було введено в дію 1914 р.
Також було встановлено першу стаціонарну кіноустановку.
В січні 1918 р. в селі встановлено Радянську владу. З цього ж часу Веселинове стало волосним центром Ананьївського повіту Херсонської губернії, а з лютого 1920 р. Веселинове ввійшло до складу як волосний центр Вознесенського повіту Одеської губернії. Також у 1920р. у Веселиновому організовуються артілі «Перше травня» і «Червоний хлібороб» та відкривається хата-читальня.
В 1923 р. Веселинівська трудова школа стала семирічкою, навчалося в ній – 52, а 1926 – вже 174 учні. Працювало 6 учителів.
На початок 1924 р. населення Веселинового складало 1001 чоловік. Поліпшувалося медичне обслуговування населення, відкрилася лікарня на 3 ліжка, де працював один фельдшер. Через 5 років тут уже діяла лікарня, амбулаторія і аптека.
У 1928 р. збудовано Веселинівський коноплезавод, який був відзначений перехідним Червоним прапором Наркомату легкої промисловості Союзу РСР.
У 1931 р. створено Веселинівську МТС, яка відіграла велику роль у зміцненні молодих колгоспів.
В 1934 році відкрився клуб, при якому діяли драматичний, музичний і хоровий гуртки, духовий оркестр.
У 1937 р. Веселинове одержало електричне освітлення, а в 1939р. його було радіофіковано, встановлено стаціонарну кіноустановку. Веселинове стало центром району Одеської області.
11 серпня 1941 р. Веселинове захопили фашисти. За час окупації загарбники розстріляли 7165 громадян району і 457 військовополонених червоноармійців, закатували 10 чоловік, насильно вигнали до Німеччини і Румунії 296 чоловік.
29 березня 1944 р. після напружених боїв 3-го Українського фронту визволили село від гітлерівців.
У квітні 1944 року Веселинівський район віднесено до Миколаївської області.
Налагоджувалося господарство в дуже тяжких умовах. Окупанти зруйнували залізничну станцію, МТС, коноплезавод, державний млин.
За роки двох післявоєнних п’ятирічок і семирічки колгоспи «Правда» і «Жовтень» (перейменовані в «Жовтень» і «Іскра») перетворилися на багатогалузеві господарства. Перше спеціалізувалося на розвитку вівчарства, друге – на відгодівлі свиней. Усі основні процеси в тваринництві і рільництві механізовано.
З 1960 року Веселинове віднесено до категорії селищ міського типу.
1969 року введено в дію телефонну автоматичну станцію. Через рік побудовано райунівермаг «Ювілейний», будинок культури на 600 місць із спортзалом, комбінат побутового обслуговування, готель, дитячий комбінат та хлібзавод.
В селищі є поліклініка, аптека, районна лікарня на 130 ліжок. Працюють загальноосвітні середня, восьмирічна і середня заочна школи, де трудяться 98 вчителів.
Серед випускників шкіл Г.І. Бєльцов – член спілки художників УРСР, учасник республіканських, всесоюзних і зарубіжних художніх виставок, археолог і поет Б.М. Мозолевський.
В січні 1970 р. відкрив свої двері двоповерховий дитячий садок «Сонечко».
Активно розвивається інфраструктура району, в березні 1972 р. через Веселинове пройшов перший електропотяг в напрямку «Одеса - Колосівка», а в травні, цього ж року, відкрито автостанцію. В 1973 р. було подаровано двоповерховий будинок для залізничників.
В ході розвитку медицини району в 1975р. став до ладу новий двоповерхових корпус хірургічного та дитячого відділення, а в червні 1977 р. прийнято нове триповерхове приміщення поліклініки Центральної районної лікарні. В травні 1981р. відсвяткували новосілля медпрацівники, яким було подаровано двоповерховий квартирний будинок.
В 1976 році розпочалось будівництво нової сердньої школи, яке завершилось у 1984р.
В червні 1977р. введено в дію приміщення Держбанку, а в 1979р. здано в експлуатацію двоповерховий адмінбудинок, в я якому розмістилися районний фінвідділ, прокуратура, ЗАГС. Створено хороші умови, є чудовий зал для проведення масових заходів. В цьому ж році для Веселинівського ретранслятора придбано нову апаратуру і жителі Веселинівщини отримали можливість перегляду Українського телебачення.
У травні 1981р. запрацював Веселинівський фонтан.
В 1982р. відкрито пам’ятник загиблим воїнам та запалено вічний вогонь.
Перші кроки у газифікації нашого селища відбулися у 1985 році. По вулиці Набережній відкрито першу у Веселиновому котельню системи опалення житлових приміщень.
В 1991р. відкрито Веселинівський районний краєзнавчий музей.
В 1992 р. припинено діяльність виконавчого комітету та створено Районну державну адміністрацію. Цього ж року відбулось відкриття нового стадіону у смт Веселинове.
У серпні 2001 року створено новий навчальний заклад – Веселинівську районну гуманітарну гімназію.
В грудні 2007р. введено в експлуатацію нове приміщення районного суду.
У 2008р. відбулось урочисте відкриття кондитерського цеху ПП Дунчик Р.О., також в цього ж року запрацювала нова АЗС «Ранг».
ВЕСЕЛИНІВЩИНА СЬОГОДНІ
Веселинівська об’єднана територіальна громада розташована у південно-західній частині Миколаївської області. Згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Веселинівського району, Миколаївської області. Межує з Вознесенським, Доманівським та Березівським районами.
Веселинове – є адміністративним центром Веселинівської об’єднаної територіальної громади із статусом міста обласного підпорядкування. Розташоване на лівому березі річки Чичиклії (протока Південного Бугу).
Станом на 01.01.2017р. населення громади становить 12913 осіб.
До складу Веселинівської ОТГ входять населені пункти: смт Веселинове, смт Токарівка та села Звенигородка, Кременівка, Поріччя, Градівка, Зелене, Колосівка, Кутузівка, Улянове, Луб’янка, Бузоварове, Іванівка, Калинівка, Нововоскресенка, Петрівка, Райдолина, Михайлівка, Новопавлівка, Бондарівка, Виноградівка, Новомиколаївка, Воронівка.
Селищна рада має дві залізничні станції «Веселинове» та «Колосівка» в смт Токарівка.
Через селище проходять автошляхи ОДЕСА - КИЇВ та МИКОЛАЇВ - ДОМАНІВКА, які сполучають Веселинове з такими великими населеними пунктами як м. МИКОЛАЇВ, м. ОДЕСА, м. ВОЗНЕСЕНСЬК.
Автотранспортний зв'язок смт Веселинове з населеними пунктами об’єднаної територіальної громади забезпечується автобусними маршрутами та індивідуальним транспортом.
На території ради функціонує 9 загальноосвітніх шкіл та 1 гімназія, діє 8 дошкільних навчальних закладів, Будинок дитячої творчості, дитячо-юнацька спортивна школа; Веселинівський початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад/школа естетичного виховання; Веселинівський районний Будинок культури, сільські Будинки культури: Нововоскресенськи, Колосівський, Михайлівський, Порічанський; сільські клуби: Луб’янський, Зеленівський, Градівський; Веселинівський історичний краєзнавчий музей; Веселинівська центральна районна бібліотека, Веселинівська районна дитяча бібліотека, бібліотеки-філії Веселинівської ЦБС: Нововоскресенська, Луб’янська, Зеленівська, Колосівська, Токарівська, Михайлівська, Виноградівська, Градівська, Порічанська.
ОСНОВНІ ВИДИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Основним видом сільськогосподарської діяльності Веселинівської ОТГ є рослинництво. Представниками даного виду господарської діяльності є фермерські господарства, які займаються вирощуванням сільськогосподарської продукції: пшениці, ячменю, соняшнику, кукурудзи, рапсу, проса, гороху.
ПІДПРИЄМСТВА РАЙОНУ
На території Веселинового розміщено – харчосмакова фабрика, ВАТ «Веселинівський завод сухого знежиреного молока», який випускає продукцію молочного виробництва: сметану, йогурт, сухе молоко, масло. Продукцію заводу продають не лише по Україні, а й за кордоном.
ВАТ «Веселинівському СЗМ» присуджено приз «За кращу торгову марку» (приз нового тисячоліття), вручення якого відбулося в Парижі 12 березня 2001 року.
Також є кондитерський цех, пекарня ТМ «Щедрий пекар».
Історія діяльності колгоспу імені Т.Г.Шевченка
В січні 1970 року в результаті об’єднання колгоспів Іскра» село Кременівка та колгоспу «Жовтень» села Ганнівка утворився колгосп імені Шевченка село Звенігородка Веселинівського району Миколаївської області. Займався колгосп виробництвом сільськогосподарської продукції. Основними напрямками господарської діяльності колгоспу були вирощування зернових, технічних сільськогосподарських культур та розвиток тваринництва.
10:42:35 05.07.2024