Веселинівська громада
Миколаївська область, Вознесенський район

Прогноз розвитку та заходи боротьби із мишовидними гризунами

Дата: 10.03.2023 11:55
Кількість переглядів: 748

  Мишоподібні гризуни Ряд Гризуни, Rodenti. Мишоподібні гризуни є одним із найбільш шкідливих видів шкідників, які щорічно завдають значної шкоди сільському господарству. Серед видового складу гризунів на території області переважають звичайна (Microtus arvalis) і гуртова полівки (Microtus socialis), родина хом’якоподібні Cricetidae, та курганчикова миша (Mus spicilegus), родина мишині Muridae

 В зимовий період 2022 року активного розвитку популяції гризунів не спостерігалося. Шкідники обліковувалися на 29-39% обстежених площ посівів озимої пшениці та ячменю за чисельності 0,5-4 колонії на гектар. На озимому ріпаку мишоподібні гризуни заселяли 42-55% площ за середньої чисельності 1,5-4 колонії на гектар. У багаторічних травах гризуни розвивалися на 43-60% площ за чисельності 1-4 колонії на гектар.

Наявність ранніх сходів озимого ріпаку, а пізніше і озимої пшениці обумовили активне їх заселення гризунами. Дані масових обстежень показали суттєве зростання рівня заселеності сільськогосподарських угідь та чисельності гризунів в порівнянні з 2021 роком .Загалом в 2022 році господарствами області проти мишоподібних гризунів було оброблено понад 60,0 тис. га посівів.

Популяція мишоподібних гризунів на початку 2023 року перебуває у відносно активному стані. Враховуючи біологічні особливості шкідників, а саме здатність до швидкого розмноження, за збереження сприятливих погодних умов може відбутися подальше наростання чисельності гризунів, в першу чергу в наявних осередках поширення.

 Активніше розвиватимуться шкідники в літній період за помірно теплої та вологої погоди. Розвиток гризунів в осінньо-зимовий період 2023 року залежатиме від загального стану популяції шкідників, наявності кормової бази та сприятливих умов для їх розмноження.

Фактори які впливають на розвиток мишоподібних гризунів :

Періоди

Зростання чисельнолсті

Зниження чисельності

літній

Помірний температурний режим, наявність вологи. Розтягнутий період збирання врожаю, втрати врожаю, пізнє підняття зябу

Підвищений температурний режим. Відсутність опадів, особливо в серпні. Проведення збирання врожаю в стислі терміни та з мінімальними втратами

осінній

Вологий серпень, тепла та суха затяжна осінь. Ранні строки посіву озимих культур та ранній розвиток посівів

Відсутність опадів у серпні, пізні та слабкорозвинуті сходи. Наявність періодичних сильних опадів, з різкими коливаннями температури

зимовий

Тривалий період без снігового покриву у листопаді-грудні, високий стабільний сніговий покрив взимку

Ожеледиці, відлиги, які супроводжуються швидким сходом снігового покриву

 

Заходи боротьби з мишоподібними гризунами

 Зниження шкодочинності мишоподібних гризунів досягається створенням несприятливих умов для їх життєдіяльності в агроценозах. З цієї точки зору в першу чергу потрібно передбачити науково обгрунтоване розміщення культур в сівозміні, віддалення озимих зернових від посівів багаторічних трав і пасовищ, збережені чорного пару. Також важливою умовою підтримання низької чисельності гризунів є проведення агротехнічних і господарських заходів, перешкоджаючих заселенню гризунами посівів. Недопущення втрат при збиранні врожаю, вчасно проведений обробіток грунту значно обмежують час перебування гризунів на зібраній площі. Особливо ефективною є глибока оранка, під час якої знищуються нори, гнізда, запаси шкідників. Поверхневий обробіток в цьому плані менш дієвий. Проводити ці роботи потрібно якісно, не допускаючи огріхів, так як саме в таких місцях проходе скупчення шкідників.

Згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів, в Україні зареєстровані та дозволені до використання:

 - хімічні препарати з діючою речовиною – бродіфакум (0,0005, 0,005, 0,05, 0,25%), бромадіолон, флокумафен, ізопропілфенацин. Всі відносяться до антикоагулянтів крові. Вплив на організм гризунів проявляється порушенням процесів згортання крові. Загибель гризунів при застосуванні препаратів зазвичай відбувається в продовж 3-10 днів. Обробки по мірі необхідності рекомендовано повторювати через 5-7 днів;

 - біологічні препарати на основі бактерії salmonella enteritidis var. Issatschenko. Препарати викликають зараження гризунів мишиним тифом. Біологічний родентицид починає діяти вже через 20-35 хвилин після потрапляння в шлунок гризунів. Перезараження тифом мишей призводить до повної загибелі колонії. Дія препарату може відбуватися в широких температурних межах від -25°С до +35°С, найбільша ефективність досягається при температурі повітря до + 10°С. Загибель гризунів зазвичай настає через 6-14 днів. днів.

 

Перелік дозволених до використання препаратів

Назва препарату

 Назва діючої речовини

Норми витрати препарату

Спосіб,час обробіток.обмеження

Антимиша

 бродіфакум, 0,005%

2-3 пакетики (10 г) на

 Принади закладають у нори в з наступним затоптуванням

Бактеронцид гель, рідина гелеподібної  форми

форми salmonella enteritidis var. issatschenko

1 л препарату на 10 кг принади

 Для виготовлення принад

Біопрепарат родентицидної дії Родента БІО (бактороденцид вологий зерновий-супер), зернова принада

 salmonella enteritidis var. issatschenko 1,0-2,0

issatschenko 1,0-2,0 кг/га

Шляхом розкладання принади на спеціальні підложки поблизу нір гризунів і з наступним засипанням

Бродівіт, р. бродіфакум, 0,25%

бродіфакум, 0,25%

Виготовлення принади з вмістом діючої речовини 0,005%

Централізоване виготовлення принади підприємствами, які спеціалізуються на виготовленні такої продукції Б

Бромакем, ПР

бромаділіон, 0,05 г/кг

20-30 гр/5 м² або 2-4 брикети на купі

Розкладання принад у Розкладання принад у місцях локалізації гризунів

Капкан-принада № 1, з.с.

 бродіфакум, 0,0005%)

Зернова суміш (або парафіновані брикети 1,5-2,5 кг, 15 г в нору (1- 2 брикети)

Принади розкладають в нору з послідуючим її засипанням

Шторм, 0,005% воск.брикети

флокумафен, 0,005%

1 брикет /нора

нора Принади розкладають у нору з подальшим її загортанням

Родент.прин."Смерть гризунам"

бромаділіон, 0,005 %

10-80 г/м²  для складських приміщень

Принади розміщують у місцях локалізації гризунів Шторм, 0,005%

Рат Кіллер Супер,

ГП бромаділіон, 0,005 г/кг

 5-10 кг/га

Розкладання принад на спеціальні підложки поблизу нір на шляху пересування гризунів з послідуючим засипанням

Принада для знищ.гриз. Багіра

бродіфакум, 0,005%

1,5-2,5 кг/га

 За необхідності повторне застосування проводять через 5-7 діб

 

При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Згідно Закону України «Про пестициди і агрохімікати», особам діяльність яких пов*язана із                                                                                                                                                                                                                     транспортуванням,застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами необхідно мати при виконанні даних робіт допуск (посвідчення) на право виконання даних робіт та посвідчення про проходження навчання по техніці безпеки при роботі з отрутохімікатами. Така вимога поширюється на всі галузі виробництва  та всі  форми власності , де застосовуються пестициди і агрохімікати.  До виконання робіт з пестицидами та агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки,жінки ,що годують дітей,особи,які мають протипоказання за станом здоров*я. Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки(навчання) з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і  агрохімікатами та медична книжка з висновком  медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров*я. Організатори робіт з пестицидами та агрохімікатами, в обов*язковому порядку мають забезпечити працівників засобами гігієни та індивідуального захисту органів дихання,очей, рук (халати, спецодяг, распіратори,протигази,рукавиці,гумові чоботи ,тощо).

За довідками по отриманню допусків і посвідчень на право роботи із отрутохімікатами  прошу звертатися до управління фітосанітарної безпеки (ІІ поверх будівлі  Веселинівської  селищної ради).

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь