ОБЕРЕЖНО!!! СКАЗ!!!

Дата: 28.12.2022 14:20

У селах Нововоскресенка та Новий Городок Веселинівської селищної ради зафіксовано два випадки сказу тварин. Це небезпечна інфекційна хвороба тварин і людей. Збудником сказу є вірус, що вражає центральну нервову систему.

Як людина може заразитися сказом, що робити після укусу інфікованою твариною та які існують профілактичні заходи.

Що таке сказ

Сказ — це невиліковне вірусне захворювання, яким людина може заразитися від диких або домашніх тварин. Вірус спочатку потрапляє у м’яз і через місце прикріплення нерва проникає в нервові волокна, по яких прямує до мозку. У мозку він активно розмножується, провокуючи запалення. Потім потрапляє до слинних залоз і переміщається до ротової порожнини. На цьому етапі хвора людина або тварина стає заразною і починають проявлятися симптоми інфекції.

Як передається захворювання

Зазвичай люди заражаються від укусу скаженої тварини, рідше через контакти без укусів — подряпини, садна чи відкриті рани, на які потрапила слина інфікованої тварини. Погладжування, контакт із кров’ю, сечею та фекаліями хворої тварини не призводять до інфікування вірусом сказу.

Які симптоми сказу

Без лікування симптоми інфекції проявляються через 3-12 тижнів, а втім, у деяких людей хвороба проступає раніше або набагато пізніше.

До ранніх симптомів відносять:

— дискомфорт у місці укусу;

— гарячка;

— головний біль;

— відчуття тривоги.

Через кілька днів після перших проявів хвороби з’являються інші симптоми:

— спазми м’язів,

— зорові чи звукові галюцинації;

— розгубленість або агресивна поведінка;

— утруднене ковтання і дихання;

— параліч.

Зазвичай після появи симптомів терапія є паліативною і полягає у тому, щоб максимально полегшити останні дні хворого.

Що робити якщо є підозра на укус скаженої тварини

У регіонах, де зазвичай поширений сказ, або у місцях, де нещодавно були виявлені інфіковані тварини, після укусу або подряпини твариною необхідно:

— негайно промити рану проточною водою з милом протягом щонайменше двох хвилин;

— обробити пошкодження дезінфікувальним засобом і накласти пов’язку;

— слід негайно звернутися до сімейного лікаря чи найближчого медзакладу і повідомити про поранення. Це важливо зробити якомога раніше, адже лікування одразу після контакту має майже 100% ефективність, тоді як врятувати життя пацієнта вже після появи перших симптомів практично неможливо.

Як можна запобігати хворобі

Для того, щоб зменшити ризик заразитися сказом ВООЗ радять:

— Регулярно вакцинувати домашніх тварин від сказу;

— Маленьких домашніх улюбленців (кроликів, хом’яків, мурчаків) не можна вакцинувати, тому їх ліпше тримати подалі від доступу хижаків та інших диких тварин;

— Триматися подалі від тварин, тим паче, що хворі на сказ дикі тварини не бояться людей і підходять дуже близько.

— Для людей, що їздять до країн, де сказ поширений або постійно контактують з дикою природою, найкращим методом захисту є вакцинація від сказу.

Вознесенське управління Головного управління Держпродспоживслужби

в Миколаївській області