Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бурян

Дата: 24.05.2022 09:35

Амброзія полинолиста є надзвичайно небезпечним карантинним бур’яном який добре і щільно росте на узбіччях доріг, по берегах рік и ставків, на пустирях та інших необроблювальних землях, на вулицях і садибах населених пунктів, а також засмічує усі польові культури, виноградники, пасовища та інше.

Розвиваючи потужну надземну масу спричиняє пригнічення культурних рослин, зниження кормових якостей сіна і випасів і викликає захворювання у людей. Її пилок викликає масові алергійні захворювання. Це так звана «осіння пропасниця» - поліноз, що протікає у формі риніту, конюнктивіту, мігрені, кропивниці, бронхоспазму, бронхіальної астми, гострого бронхіту. У хворого набрякають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, болить голова, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, підвищується температура, виникає слабкість.

Тому звертаємося, просимо і вимагаємо від керівників сільгосппідприємств, установ, закладів та населення району на територіях сіл, дитсадків, шкіл та інших закладів, власників індивідуальних будівель вжити невідкладних  заходів, щодо недопущення розповсюдженості і зменшення  карантинного буряну:

• Дотримання чергування культур у сівозмінах
  • Ретельне очищення насіннєвого матеріалу. Транспортування й використання товарного зерна, зерновідходів, засмічених насінням амброзії має здійснюватися за суворого дотримання карантинних правил для недопущення поширення її в нові райони
  • На засмічених амброзією полях доцільно висівати насамперед культури суцільного посіву, що формують густу листостеблову масу (озима пшениця, жито, тритікале, ячмінь) збільшуючи норму висіву на 10-15%. Небажано розміщувати на таких полях кукурудзу, соняшник, сою, овочі.
  • Ретельне очищення насіннєвого матеріалу (запобігання появи амброзії на полях)
  • На дуже засмічених амброзією полях найдоцільнішим є застосування пару, знижує засміченість грунту на 70-80%.
  • Значне очищення грунту від насіння амброзії досягається обробітком парів паровими культиваторами укомплектованих широкозахватними стрільчастими лапами.  Очищують грунт від сходів бур’янів зубові борони з навареними сегментами. Осінній обробіток поля розпочинають з лущення стерні з подальшою оранкою.
  • На присадибних ділянках та інших необроблювальних землях виявлену амброзію скосити, вирвати з корінням та утилізувати в спеціально відведених та дозволених місцях (сміттєзвалища).
  • Де ми з Вами живемо
  • Там порядок самі наведемо
  • І щоб не було у нас болячок з Вами
  • Щоб люди не задихалися старі й малі
  • І щоб не було чути кашлю
  • І не відчувати болю в голові
  • Вийдемо на суботник ми всі разом
  • І як у тій казці – вирвемо з корінням
  • Всю амброзію із землі !
  • Щоб сказати потім люди нам могли
  • Дякую, – дихати тепер,  стало трошки легше
  • І голова уже не так болить
  • А сльозотеча, -то тільки від радості біжить !
  • Тоді тільки можливо відчути
  • Всім нам насолоду
  • Що корисне щось для людей
  • Зробили і ми
  • І Бог нам всім за це віддячить !

Головний спеціаліст

відділу карантину рослин                                                 Володимир  Митник