Перевірка трудових відносин
Із 1 вересня 2020 року розпочнеться кампанія, під час якої інспектори Держпраці шукатимуть неоформлених працівників. Перевірятимуть насамперед тих роботодавців, у яких обсяг наданих послуг не відповідає фактичній кількості працівників або ж у яких відбулося зменшення кількості працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після його пом’якшення.
Інспектор праці вперше від початку карантину може прийти без попередження в будь-який час. Перевірка може бути на місці або ж дистанційно, її максимальна тривалість – до 10 днів. Перевіряльник має право на вільний доступ до будь-яких виробничих, службових й адміністративних приміщень та може оглядати будь-які документи щодо працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками. Також він під час перевірки може робити фото, відео або аудіо, та залучати правоохоронні органи.
Порушників можуть оштрафувати у трьох випадках: за недопущення до проведення перевірки, за створення перешкод у її проведенні та за виявлення незадекларованої праці, наприклад, коли не укладений трудовий договір, не повідомлено про найм Державну фіскальну службу або не сплачені податки.
У разі виявлення порушень роботодавця, відповідно до Кодексу законів про працю та Кодексу про адмінпорушення, можуть:
– оштрафувати на 34 000-85 000 грн, позбавити права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю терміном до п'яти років, а також призначити виправні роботи до двох тижнів або арешт до шести місяців у разі кримінальної відповідальності;
– притягти до адміністративної відповідальності, яка передбачає штраф від 8500 грн до 34 000 грн, або ж фінансової відповідальності зі штрафом від 47 200 грн до 141 600 грн.
Оскаржити припис або вимогу інспектора праці можна протягом 10 днів, звернувшись до керівника територіального органу Держпраці або його заступника. Якщо їхнє рішення не влаштує, тоді – у голови Держпраці або його заступника. Скаргу розглядають протягом 30 днів. Постанову про накладення штрафу також можна оскаржити в суді.
Відділ соціального захисту населення
Веселинівської селищної ради