A A A K K K
для людей із порушенням зору
Веселинівська громада
Миколаївська область, Вознесенський район

Правові поради під час затримання

Дата: 09.06.2020 13:46
Кількість переглядів: 717

Фото без опису   Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (частина перша статті 29 Конституції України). Затримання - це тимчасовий захід, який обирається уповноваженим органом в разі нагальної потреби з певною метою і який полягає в тому, що особа, яка затримується, позбавляється волі на певний термін.

Випадки затримання:

 1. затримання без ухвали слідчого судді, суду (стаття 208 Кримінального процесуального кодексу України);
 2. затримання як тимчасовий запобіжний захід (стаття 187 Кримінального процесуального кодексу України).

   Звертаючись до особи поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук (частина третя статті 19 Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон).

   Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів (абзац другий частини третьої статті 20 Закону). Якщо поліцейського неможливо ідентифікувати за зовнішніми ознаками, він зобов’язаний пред’явити особі документ, що посвідчує його повноваження (частина четверта статті 30 Закону). У випадку висловлення працівником прохання щодо надання йому на перевірку документів, що посвідчують особу або надають особі право вчиняти певні дії, варто попередньо з'ясувати у працівника правоохоронного органу підстави такої перевірки. Відповідно до статті 32 Закону поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:

 1. якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
 2. якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
 3. якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
 4. якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
 5. якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
 6. якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, має негайно повідомити затриманому:

 1. зрозумілою для нього мовою підстави (мотиви) затримання та у вчиненні якого злочину/адміністративного правопорушення її підозрюють;
 2. роз'яснює право мати захисника;
 3. отримувати медичну допомогу;
 4. давати пояснення, показання або не говорити нічого згідно принципу презумпції невинуватості (частина друга статті 62 Конституції України).

   Уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов'язана надати затриманій особі можливість негайно повідомити про своє затримання і місце знаходження близьким родичам, членам сім'ї або іншим особам за вибором цієї особи (стаття 213 Кримінального процесуального кодексу України, статті 261 Кодекс України про адміністративні правопорушення), а також центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника відповідно Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1363. У разі затримання неповнолітньої особи уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов'язана негайно повідомити про це його батькам або усиновителям, опікунам, піклувальникам, органам опіки і піклуванняПро затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину/адміністартивного правопорушення, складається протокол, в якому зазначаються:

 • дата і місце складення;
 • посада, прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка склала протокол;
 • відомості про особу затриманого;
 • місце, час і підстави (мотиви) затримання;

Увага! Особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд з уповноваженою особою. З цього часу починається відлік часу затримання.

 • посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за такий злочин/правопорушення;
 • відмітка про роз’яснення затриманому його права і обов’язки
 • прізвища, адреси свідків і потерпілих (за наявності);
 • пояснення затриманого;
 • результати особистого огляду та вилучення речей, документів;
 • підпис посадової особи, яка його склала;
 • підпис затриманої особи або відмітка про відмову та мотиви затриманої особи підписувати протокол, якщо зміст написаного не зрозуміли або затриманий не згодний з написаним.

Копія протоколу під розпис вручається затриманому.

Права затриманого:

 • вимагати негайного виклику адвоката;
 • мати побачення наодинці з адвокатом;
 • відмовлятися давати показання і пояснення до прибуття адвоката;
 • знайомитися з матеріалами справи;
 • давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
 • при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката;
 • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володієте мовою, якою ведеться провадження;
 • оскаржити постанову по справі до органу вищої інстанції, прокуратури та суду.

    Строки затримання.

    Термін затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати сімдесяти двох годин з моменту затримання (ч.1 ст.211 КПК).
Затримана без ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше шістдесяти годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду для розгляду клопотання про обрання щодо нього запобіжного заходу (ч.2 ст.211 КПК).
Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години (ст.263 КУпАП).

    Протидія провокаціям які здійснюють уповноважені службові особи

    Підкинуті до кишені наркотики

Помітивши, що до вашої кишені підклали пакетик, ні в якому випадку не обурюйтесь, а головне - не суньте руку до кишені і не намагайтесь викинути пакетик! Дайте Вашим супротивникам зробити свою справу, а по тому вимагайте запрошення свідків і вже за їх присутності вимагайте, щоб Вам:

 • зістригли нігті;
 • взяли мазок з долонь;
 • взяли мазок з рота.

    Все вищевказане повинні опечатати за Вашої присутності і відправити на експертизу.
Пам’ятайте: правоохоронним органам буде дуже тяжко пояснити наявність тої ж марихуани (вона ж анаша) у Вашій кишені без підтвердження наявності наркотика під нігтями, часточок наркотика на долонях і в роті.
    Якщо підкладають шприц із бурою чи прозорою рідиною, чи щось загорнуте в поліетилен, - ні в якому разі не торкайтесь цього руками!

 • вимагайте зняття відбитків пальців зі шприца чи поліетиленового пакета;
 • вкажіть, що на Ваших руках немає слідів від уколів і в даний момент на руках немає рукавичок;
 • вимагайте аналізу Вашої сечі на аміноконову кислоту;
 • якщо у шприцу бура рідина, обов’язково вимагайте аналізу групи крові у Вас і в шприцу.

    Якщо на шию можуть повісити амулет, з якого пізніше при свідках витягнуть героїн. Дії ті ж: не торкайтесь його руками, вимагайте при свідках аналізу Вашого поту і поту на амулеті.
Головне: вкажіть при свідках, що у Вас на руках немає слідів від уколів.

    Підкинута зброя і боєприпаси.

    Коли Вам у квартиру, офіс чи машину підкидають жменю набоїв (бодай навіть один набій) чи гранату (найчастіше - з гладенькою поверхнею), перша порада та ж: ні за яких обставин не торкайтесь цих речей руками, навіть якщо Вас попросять зібрати набої, щоб повернути їх поліцейським. Наголошуйте на присутності свідків. Вже при них потрібно вимагати:

 • зняття відбитків пальців з цих предметів і внесення до протоколу, що у Вас на руках і одежі немає слідів зброярського мастила;
 • зняття мазків з долонь і одежі на аналіз наявності на них часточок металу чи зброярського мастила;
 • експертизи на наявність Ваших відбитків пальців на обоймі, набоях чи інших внутрішніх частинах зброї (якщо Вам підкинули вогнепальну зброю).

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь