ЗВІТ за результатами визначення потреб у соціальних послугах населення Веселинівської селищної ради
ЗВІТ
за результатами визначення потреб у соціальних послугах населення
Веселинівської селищної ради
Веселинівська селищна рада створена 8 вересня 2016 року. Населені пункти Веселинівської громади розташовані у південно-західній частині Миколаївської області. Загальна площа 44 населених пунктів (1 селище та 43 села) складає 90600 га або 906,7 км2 , що займає 3,68% від загальної території області. Адміністративним центром селищної ради є селище Веселинове, в якому розміщені органи місцевого самоврядування. Майже половина населених пунктів (20 сіл) розташовані на відстані від 20 до 35 кілометрів від адміністративного центру селищної ради. Через поганий стан доріг жителі населених пунктів громади не мають комфортних умов для відвідування адміністративного центру.
Загальна кількість населення станом на 01.01.2025 року становить 16347 осіб, з них 7653 чоловіків та 8694 жінок. За віковим розподілом: діти (0-17 років) – 2567, молодь (14-35 років) – 4744, особи працездатного віку (18-59 років) – 9771, особи похилого віку (60 років і більше) – 4009, зареєстровано 1621 внутрішньо переміщених осіб, з яких – 520 дітей.
Динаміка чисельності наявного населення свідчить про його скорочення. Основною проблемою демографічної ситуації є тенденція до зменшення народжуваності, що зумовлено низкою економічних та соціальних причин. Так, у 2024 році кількість померлих в 3,5 рази більша, ніж народжених, а саме: кількість народжених – 90, кількість померлих – 318, кількість померлих дітей у віці до 1 року – 1.
Станом на 01.01.2025 року на території Веселинівської селищної ради налічується 318 багатодітних сімей, в яких виховуються 1474 дітей, також 84 сім’ї, в яких діти мають інвалідність, 2 сім’ї з дітьми, в яких тривала хвороба батьків перешкоджає виконувати свої батьківські обов’язки та 2 сімей, де триває процес розлучення батьків і вирішується спір між матір’ю та батьком щодо визначення місця проживання дітей, участі батьків у їх вихованні, 16 сімей загиблих військовослужбовців, в яких виховується 21 дитина.
Також 111 дітей перебувають на обліку служби у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах, 29 дітей-сиріт та 22 дітей, позбавлених батьківського піклування. В закладах загальної середньої освіти навчається 48 дітей з особливими освітніми потребами. Загальна кількість дітей з особливими освітніми потребами на території селищної ради – 67 осіб.
Протягом 2024 року було виявлено 380 сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Потреба у наданні соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах зросла майже вп’ятеро. Так, в 2023 році послугу отримували 6 сімей, а в 2024 – 28.
Також за 2024 рік 129 осіб постраждали від домашнього насильства, з яких – 11 дітей, складено 10 адміністративних протоколів на батьків/осіб, які їх замінюють, за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
В селищній раді створена мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, але на даний час відсутній транспорт для здійснення виїздів на виклики та під час отримання повідомлення про насилля.
На території Веселинівської селищної ради основними чинниками, що зумовлюють складні життєві обставини є:
- воєнний стан та втрати внаслідок військових дій;
- ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків із виховання дитини;
- інвалідність дітей та дорослих;
- невиліковна хвороба чи/або хвороба, що потребують тривалого лікування;
- домашнє насильство.
Із загальної кількості осіб, які відносяться до вразливих груп населення, осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, соціальними послугами охоплено лише 25%.
Організацію надання соціальних послуг в громаді здійснює Управління соціального захисту населення та охорони здоров’я Веселинівської селищної ради. На території громади надається спектр соціальних послуг різним категоріям населення, які їх потребують. В селищній раді функціонує одна комунальна установа «Центр надання соціальних послуг» (далі – ЦНСП), яка надає 16 соціальних послуг, з яких 12 є базовими. Перелік соціальних послуг затверджений рішенням селищної ради від 06.03.2024 року №2 «Про затвердження переліку соціальних порслуг, які надаються на території Веселинівської селищної ради».
Утримання установи і оплата праці здійснюються за рахунок місцевого бюджету. В штаті ЦНСП працює 13 фахівців із соціальної роботи, 11 з яких працюють на віддалених робочих місцях з частковою зайнятістю, 20 соціальних робітників, з яких 10 працює з частковою зайнятістю. Також в штаті ЦНСП працює 2 психолога. Надавачі недержавного сектору в селищній раді відсутні.
Приміщення ЦНСП, у яких надаються соціальні послуги відповідають встановленим санітарним та державним будівельним нормам. Організовано безбар’єрний доступ простору в приміщенні відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобого перебування/проживання (надання соціальних послуг стаціонарного догляду) ЦНСП, а саме: пандуси, поручні до санвузлів, коридорах І та ІІ поверхів, вхідному коридорі, на ганку.
Для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в ЦНСП функціонує служба з перевезення осіб та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату. Розв’язання проблем осіб із інвалідністю щодо безперешкодного доступу до установ, організацій соціальної сфери вирішуються через заходи селищної програми «Безбар’єрна Веселинівщина».
На офіційному сайті Веселинівської селищної ради міститься інформація про надавачів соціальних послуг, які діють на території селищної ради, перелік соціальних послуг, що надаються, їх зміст та порядок надання, результати визначення потреб у соціальних послугах, зовнішня оцінка якості надання соціальних послуг. На інформаційних сторінках соціальної мережі Facebook викладаються новини у сфері соціальної діяльності.
Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя. Шкода, завдана війною, бойовими діями та тимчасовою окупацією негативно впливає на життя людини, сім’ї, зокрема сім’ї з дітьми, тому на сьогоднішній день більшість громадян потребують соціальної допомоги. В зв’язку із введенням на території України воєнного стану, оцінка якості соціальних послуг в 2024 році не проводилася. Також за звітний період не проводилося опитування/анкетування населення селищної ради з питань потреб у соціальних послугах та пропозицій щодо їх покращення.
Основні соціальні проблеми, актуальні для Веселинівської селищної ради на сьогодні є:
- низький рівень доходів громадян (заробітних плат, пенсій);
- безробіття;
- інвалідність дітей та дорослих;
- високі ціни на продукти й ліки;
- поганий стан доріг;
- територіальна віддаленість сіл від адміністратитвного центру;
- відсутність достатньої кількості громадського транспорту.
За результатами аналізу заяв, звернень, повідомлень про потребу в наданні соціальних послуг та рівня їх задоволення, аналізу узагальнених даних, отриманих при проведенні оцінювання потреб сімей/осіб у соціальних послугах можна зробити наступні висновки.
У короткостроковій перспективі необхідно:
- включити до аналітичної частини стратегії розвитку територіальної громади результати визначення потреб населення у соціальних послугах, до Плану заходів - оперативну ціль і завдання щодо розвитку та організації надання соціальних послуг;
- ввести посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб;
- залучити благодійні організації до розбудови системи надання соціальних послуг в громаді.
У середньостроковій перспективі варто:
- відкрити на території селищної ради ветеранський простір;
- долучити донорські організації до посилення ресурсної спроможності територіальної громади у сфері надання соціальних послуг;
- залучити кошти державного бюджету до фінансування окремих соціальних послуг.
Пріоритетними видами соціальних послуг для жителів Веселинівської селищної ради залишаються догляд вдома, догляд стаціонарний, соціальний супровід сімей СЖО, соціальна адаптація, натуральна допомога, транспортні послуги, в тому числі такі послуги, як інформування, консультування, соціальна профілактика.
З метою покращення та розвитку соціальних послуг в громаді рекомендовано:
- посилити роботу щодо виявлення осіб/ сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах та потребують соціальних послуг;
- у разі виникнення потреби запроваджувати надання нових соціальних послуг, в тому числі шляхом впровадження механізму соціального замовлення, залучення громадських та благодійних організацій до надання послуг, що сприятиме доступності та задоволенню у повному обсязі потреби селищної ради у соціальних послугах;
- розвивати кадровий потенціал комунальних надавачів соціальних послуг, постійно проводити навчання працівників, які задіяні в наданні соціальних послуг;
- забезпечити проведення опитування/анкетування населення територіальної громади з питань потреб у соціальних послугах та пропозицій щодо їх покращення.