Сказ: що варто знати і як уберегтися

Дата: 12.07.2023 09:46
Кількість переглядів: 692

   Сказ є однією із найдавніших хвороб теплокровних тварин і людини та надзвичайно небезпечним захворюванням, яке супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Лікування не розроблено.

Згідно з оцінкою ВООЗ сказ входить в п’ятірку антропозоонозних захворювань, що завдають найбільших соціальних та економічних збитків.

    Незважаючи на світовий досвід і прогрес у вивченні цієї інфекції, сьогодні сказ реєструється у 113 країнах світу і через який щорічно гине більше 1 млн. тварин і помирає понад 50 тис. людей

      Основний шлях проникнення вірусу сказу в організм – це пошкодження шкіри внаслідок укусів, подряпин. Проте встановлено, що вірус інколи може проникати через непошкоджені слизові оболонки, можливе зараження оральним та аерогенним шляхом. Збудником сказу є вірус.

     Проблема сказу завжди була актуальною в Україні, так як на її території мешкає 22 види диких м’ясоїдних тварин, які є потенційним джерелом збудника сказу в природі. Основним джерелом збудника сказу продовжує залишатись червона лисиця. Важливе епізоотологічне значення мають єнотовидні собаки, хижаки родини куниць та вовки, а також безпритульні тварини.

     Профілактика та ліквідація природного сказу в Україні включає заходи контролю щільності червоної лисиці та вакцинації домашніх собак та котів для створення імунного бар’єру між дикою фауною та людиною і домашніми тваринами.

      В Україні затверджено програму контролю сказу тварин на 2021-2030 роки. Проєкт програми розроблено Держпродспоживслужбою за участі експертів Проєкту ЄС «Вдосконалення законодавства, контролю та поінформованості у сфері безпечності харчових продуктів, здоров’я та благополуччя тварин в Україні».

      На сьогоднішній день стратегія боротьби зі сказом в Україні та в області базується на виконанні комплексу антирабічних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і включає в себе парентеральну вакцинацію домашніх тварин (собак, котів), епізоотичний моніторинг та широку роз’яснювальну кампанію серед населення.

     Іншими словами, одними із найважливіших завдань для досягнення зазначеної мети є:

     - забезпечення стовідсоткового охоплення профілактичними щепленнями проти сказу собак та котів;

      - вирішення проблем з утриманням домашніх тварин у містах і населених пунктах, а також відлову, утримання бродячих тварин та різкого зменшення їх кількості в населених пунктах.

     Що стосується епізоотичної ситуації щодо сказу та проведених заходів по області, слід відмітити, що станом на 01.06.2023 року по Миколаївській області залишаються неблагополучними 6 пунктів (2 - Вознесенський р-н, 3 – Первомайський р-н та 1 – Баштанський р-н).  Як показує аналіз, всі собаки та коти що захворіли на сказ, були не щеплені проти цього захворювання, частина з них були безпритульними.

     Відділи ветеринарної медицини Вознесенської районної лікарні ветеринарної медицини постійно проводить планову роботу з профілактики захворювання тварин на сказ. Населенню в разі виявлення у тварин неадекватної поведінки необхідно вжити заходів для ізоляції тварини та повідомити спеціаліста державної ветеринарної медицини. При нанесенні покусів чи подряпин хворою твариною, негайно звертайтесь до медичного закладу.

Консультацію про отримання щеплень тваринам можна отримати за адресою: смт. Веселинове, вул. Степова, 36 чи за телефонами                               2-93-39 (Веселинівська державна лікарня ветеринарної медицини); 2-21-74 (Вознесенське управління Держпродспоживслужби в смт Веселинове).

Фото без опису

Фото без опису

Вознесенське районне управління ГУ

Держпродспоживслужби в Миколаївській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь