Чому податкова амністія торкнеться кожного. Відповіді на запитання

Дата: 22.09.2021 13:43
Кількість переглядів: 3620

   Верховна Рада прийняла і Президент підписав Закон №1539-IX, який запускає так звану податкову амністію. Цілей у податкової амністії декілька. Перша - привернути повернення грошових коштів до бюджету України. І друга - дати можливість населенню обнулитися перед наступним етапом контролю доходів через непрямі методи. Це цілі, які озвучені представниками державної влади.

   Бізнесмени та інші заможні українці розглядають можливості запропонованої податкової амністії більше з метою фіксування обсягу своїх активів на даний конкретний момент з тим, щоб рухатися далі в процесі інвестування або накопичення. У світлі глобальної прозорості і боротьби з ухиленням від оподаткування, податкова індульгенція виглядає вельми привабливим документом для співробітництва з банками та фінансово-інвестиційними компаніями.

  Спеціальне декларування - це добровільна процедура і покарання за неподання не передбачено. Однак, з огляду на плановане введення непрямих методів контролю доходів (тобто оцінки доходу на підставі витрат, які несе платник податків), в майбутньому відсутність задекларованих раніше доходів і активів може зіграти не на користь платника податків. Для прийняття рішення користуватися чи ні запропонованою одноразовою акцією, важливо попередньо порівняно оцінити обсяг задекларованих персональних доходів за останні 10-15 років і фактичний обсяг активів, які є у власності у декларанта. Якщо ж обсяг задекларованих раніше доходів значно нижче вартості активів, то доцільно розглянути можливості одноразової спеціальної декларації.

   Деклараційна кампанія стартує 1 вересня 2021 і дійсна до 1 вересня 2022 року. У цей період громадяни України та іноземці, які на момент отримання активу були податковими резидентами, платниками податків в Україні можуть подати спеціальну податкову декларацію. Цією можливості позбавлені діючі або раніше призначені держ.службовці, депутати, члени їх сімей та всі, хто з 1 січня 2005 потрапляє під вимоги декларувати доходи в рамках антикорупційного законодавства. Також «амністією» не зможуть скористатися малолітні, неповнолітні діти, особи з обмеженою дієздатністю і під-санкційні громадяни.

   Не зможуть скористатися амністією і платники податків, щодо яких уже розпочато досудове розслідування в рамках кримінального провадження щодо ухилення від оподаткування та ЄСВ (ст. 212, 212-1 Кримінального кодексу України), підробки документів податкової або фінансової звітності, митних декларацій, податкових накладних або первинної документації (ст. 366 КК України), службової недбалості щодо податкового, митного, валютного чи іншого законодавства (ст. 367 КК України); або вже відкрито судове провадження по «економічним» статтям 209, 258-5, 306, 368-3, 368-4, 368, 368-5, 369, 369-2 Кримінального кодексу.

   Не можуть амністуватися і активи декларанта, які знаходяться або мають джерело походження в РФ. Спірним питанням залишаються активи в Криму: з одного боку, це активи українські, з іншого - для збереження вони були перереєстровані за законодавством РФ. Створюється враження, що держава додатково «карає» українців, які мають економічні відносини з РФ або АР Крим.

   Амністії підлягають доходи і активи, які були придбані в будь-який період до 1 січня 2021 року на кошти, які раніше не задекларовані відповідно до податкового або валютного законодавства. З урахуванням строків давності у кримінальних злочинів період накопичення активів повинен покривати останні 15 років.

   Українські активи, а також ті, які переведені в Україну для цілей декларування можна амністувати під 5%.

  З зарубіжних активів доведеться заплатити одноразовий збір у розмірі 9% (7% для декларацій, поданих до 1 березня 2022).

  Ставка може бути зменшена до 2,5%, якщо до подачі декларації декларант придбає на всю суму декларованих коштів держ.облігації з терміном обігу більше 1 року без права дострокового погашення.

    Одноразовий збір необхідно сплатити одним платежем протягом 30 календарних днів з дати подання декларації або в розстрочку протягом 3х років трьома рівними платежами. В цьому випадку ставка складе 6%, 11,5% (9,5%) і 3% відповідно.

   Несвоєчасна сплата збору тягне анулювання амністії і позбавлення декларанта держ.гарантій і звільнення від відповідальності.

   В обмін на розкриття інформації держава обіцяє не застосовувати засоби кримінального переслідування, слідчі і оперативно-розшукові дії в зв'язку з формуванням джерела походження амністованих активів за будь-який період, що передує 1 січня 2021 року, в рамках провадження у ст.212, 212-1 Кримінального кодексу.

   Податкова амністія - це обов'язкова і необхідна умова виконання вимог BEPS по імплементації податкової прозорості та запровадження Загального Стандарту обміну інформацією по залишкам на зарубіжних рахунках, Common Reported Standards. Як і в рамках обміну інформацією, держава гарантує конфіденційність даних, отриманих від декларантів.  

Фото без описуФото без опису Фото без опису Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь